Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ludowcy pod komunistyczną presją

12 lutego 2011 | Plus Minus | Piotr Zaremba
Kongres PSL w 1946 roku. Pierwszy z prawej Stanisław Mikołajczyk.
źródło: PAP/CAF
Kongres PSL w 1946 roku. Pierwszy z prawej Stanisław Mikołajczyk.

Zapomnieliśmy o tych, którzy – gdyby nie triumf wspieranej przez Rosję PPR – byliby polityczną elitą powojennej Polski

Opowiem o jednym polskim życiorysie. Stanisław Jagusz, rocznik 1902, urodzony we wsi Chróstne w powiecie garwolińskim na Mazowszu. Chłopski syn, ukształtowany przez harcerstwo, jako uczeń gimnazjum w Siedlcach rozbrajał w 1918 roku Niemców w oddziale POW. W roku 1920 poszedł na front wojny z Sowietami.

Skończył prawo na UW i okazał się na tyle zdolny, że wysłano go na stypendium na Sorbonę. W latach 30. napisał dwie prace o kłopotach polskiej przeludnionej wsi: jedną po francusku, drugą po angielsku. Będąc już sędzią, potem adwokatem, działał w Związku Młodzieży Wiejskiej Wici i w Stronnictwie Ludowym, co przysparzało mu w warunkach sanacyjnej półdyktatury kłopotów – ludowcy byli wszak stronnictwem opozycyjnym.

Chłopski syn na frontach

Jako członek prowizorycznego samorządu adwokackiego stworzonego przez Niemców sprzeciwił się wraz z większością członków tego ciała skreśleniu z palestry kolegów Żydów. Za to został latem 1940 roku wysłany z grupą prawników do Auschwitz. Spędził w niemieckich obozach prawie całą okupację.

Po wojnie udręczony mecenas Jagusz dostaje szansę na życiowe odkucie się. Kolega z obozu, socjalista Henryk Świątkowski, zostaje ministrem sprawiedliwości. I ułatwia mu zajęcie posady sędziego, a z czasem prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie.

Ale ciągle niestary (ma 43 lata) prawnik dokonuje kolejnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8851

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament