Utrudnianie szczepień zalecanych
Świadczeniem gwarantowanym jest jedynie sama czynność szczepienia, nie zaś szczepionka – wyjaśnia partner w Baker & McKenzie Gruszczyński i Wspólnicy
W ramach ubezpieczenia należą się pacjentom tylko te świadczenia, które są wyraźnie uwzględnione w tzw. koszyku. W wypadku szczepień zalecanych (np. na grypę, kleszczowe zapalenie mózgu, WZW typu B) sytuacja wydawałaby się prosta, bo jest oczywiste, że „świadczeniem gwarantowanym" jest jedynie czynność szczepienia, a nie sama szczepionka. Niestety, obowiązują liczne dziwne interpretacje prawne utrudniające pacjentowi dostęp do takich szczepień w zakładzie opieki zdrowotnej (zoz). Nie mają one uzasadnienia.
Skoro pacjent ma sam pokrywać koszty szczepionek, powstaje pytanie, gdzie ma je kupić i kto ma go zaszczepić. Ma on dwie możliwości:
∑ pójść do lekarza po receptę, z nią udać się do apteki i tam kupić szczepionkę, a potem wrócić do lekarza ze szczepionką w dłoni, żeby ten wykonał szczepienie, albo
∑ pójść do lekarza i tam się zaszczepić.
Z oczywistych względów należy wspierać to drugie rozwiązanie jako lepsze dla pacjenta.
Zgodnie z prawem tylko zoz może zaoferować pacjentowi świadczenia z wykorzystaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta