Zanim skarga trafi do sądu, organ może wyegzekwować podatek
Jest możliwe wstrzymanie wykonania decyzji ostatecznej, zaskarżonej przez podatnika do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Szkopuł w tym, że fiskus może wszcząć egzekucję, zanim zainteresowany zdąży złożyć wniosek w tej sprawie
Zgodnie z ordynacją podatkową zasadą jest, że wykonaniu podlegają ostateczne decyzje podatkowe. Wniesienie skargi do sądu administracyjnego zasadniczo nie wstrzymuje ich wykonania.
Wykonanie decyzji podatkowych (które często są uchylane przez sądy) naraża podatników na zmniejszenie ich płynności finansowej w związku z koniecznością natychmiastowej zapłaty zaległości, a Skarb Państwa, w przypadku uchylenia takiej decyzji (co często się zdarza), na konieczność wypłaty oprocentowania za powstałe w ten sposób nadpłaty.
Wstrzymanie na wniosek lub z urzędu
Z tego względu ustawodawca zdecydował się przyjąć rozwiązanie polegające na wstrzymaniu wykonania decyzji w razie podjęcia przez podatnika obrony na drodze postępowania sądowo-administracyjnego.
Zgodnie z brzmieniem art. 239f § 1 ordynacji podatkowej (dalej op) organ podatkowy pierwszej instancji wstrzymuje wykonanie decyzji ostatecznej w razie wniesienia skargi do sądu administracyjnego do momentu uprawomocnienia się orzeczenia tego sądu. Wstrzymanie nie następuje jednak z mocy prawa.
Należy do właściwości organu podatkowego pierwszej instancji, który orzeka o tym w drodze postanowienia.
Dodatkowe przesłanki, jakie muszą być spełnione, to złożenie zabezpieczenia (gdy wstrzymanie następuje na wniosek podatnika) lub wpis hipoteki przymusowej bądź zastawu skarbowego (gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta