Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zgubna obawa przed utratą kontrahentów

12 maja 2011 | Moje Pieniądze | j.gr.

Przedsiębiorcy z sektora MSP zbyt późno zgłaszają do firm windykacyjnych przeterminowane należności. Wolą czekać, ryzykując, że płatność nie nadejdzie. Z problemem takim zetknęło się 70 proc. ankietowanych. To najważniejszy wniosek z badania Integral Collections

Jak wynika z badań, aż 70 proc. firm z sektora MSP w ostatnich sześciu miesiącach miało problem z brakiem zapłaty za wykonaną usługę lub sprzedany towar. To, że przedsiębiorcy borykają się z brakiem płatności, zaskoczeniem nie jest. Zaskakuje natomiast skala zjawiska. Odnotowany wskaźnik oznacza bowiem, że tylko co trzeci przedsiębiorca może mieć pewność, że otrzyma pieniądze za wykonane prace.

Stosunkowo ponury obraz finansowej codzienności małych i średnich firm dopełnia informacja, że jedynie 17,3 proc. ankietowanych w ogóle nie doświadcza opóźnień w płatnościach. Pozostali (łącznie aż 81,4 proc.) przywykli już do regulowania zobowiązań przez kontrahentów z poślizgiem. Co piąta firma (20 proc.) wskazuje na zwłokę wynoszącą do 60 dni. 16 proc. badanych ma do czynienia z opóźnieniami wynoszącymi 90 dni i więcej. Do krótkiej, dwutygodniowej zwłoki przyznaje się 9,3 proc. firm. Najczęściej opóźnienie sięga miesiąca (25,3 proc.).

Jak dużej części portfela należności dotyczą przelewy robione przez klientów po terminie? W 63,9 proc. firm, które potwierdziły, że mają taki problem, mniej więcej jedna piąta portfela to należności regulowane po terminie. U pozostałych ankietowanych mających ten sam problem rozmiar opóźnionych płatności jest nawet większy. W przypadku 29 proc. badanych jest to 21 – 50 proc. wszystkich należnych płatności, a u 5 proc. sięga 51 – 80...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8925

Spis treści
Zamów abonament