Gotówka zaraz po wystawieniu faktur
Wydłużenie terminów płatności dla odbiorców towarów czy usług to duży atut w negocjacjach handlowych. Nawet małe firmy mogą coś takiego zaoferować, jeśli skorzystają z faktoringu
Faktoring, usługa oferowana przez wyspecjalizowane firmy oraz banki, zyskuje coraz większą popularność. W pierwszym kwartale instytucje finansowe skupiły faktury o wartości przekraczającej 16 mld zł. Oznacza to wzrost o ponad 30 proc. w porównaniu z trzema miesiącami ubiegłego roku.
Z faktoringu chętnie korzystają niewielkie przedsiębiorstwa. – Wielkość firmy, forma działalności gospodarczej, liczba faktur przedkładanych do wykupu nie decydują o dostępie do usługi – mówi Jerzy Dąbrowski, dyrektor Departamentu Faktoringu i Finansowania Handlu w Banku Millennium.
Dariusz Filipek z Departamentu Finansowania Transakcji Handlowych i Faktoringu w Deutsche Bank PBC twierdzi, że podstawowym kryterium jest rodzaj posiadanych wierzytelności; przede wszystkim muszą to być należności z tytułu transakcji handlowych, czyli sprzedaży towarów i usług.
– Nie finansujemy np. usług budowlanych albo dóbr inwestycyjnych (statki, systemy informatyczne itp.) – dodaje Artur Opala, dyrektor regionalny ING Commercial Finance.
Także dla początkujących
Jak podkreśla Paweł Kacprzak, dyrektor ds. faktoringu w Raiffeisen Banku, ważne jest to, czy klient ma odbiorców, z którymi współpracuje cyklicznie (transakcje nie mogą być jednorazowe), czy udziela odroczonych terminów płatności (minimum 14 dni, przy czym trzeba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta