Budynku nie trzeba burzyć, aby jego wartość ująć jako koszt
Pojęcie likwidacji środka trwałego należy rozumieć szeroko. Jest nią także wykreślenie go z ewidencji
Tak orzekł WSA w Krakowie 19 kwietnia 2011 (I SA/Kr 228/11).
Spółka wybudowała budynki i budowle na gruncie, którego jest dzierżawcą. Umowa dzierżawy przewiduje, że po jej zakończeniu budynki pozostaną na gruncie, a wydzierżawiający nie będzie musiał płacić wynagrodzenia z tytułu ulepszenia nieruchomości.
Spółka zapytała fiskusa, czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość niezamortyzowanej części obiektów wybudowanych na cudzym gruncie, które istniały w dniu przekazania gruntów ich właścicielom.
Wskazała, że aby wartość tych obiektów zaliczyć jednorazowo do kosztów podatkowych, musi spełnić łącznie kilka przesłanek, m.in. dokonać likwidacji środków trwałych, które nie mogły wcześniej ulec całkowitej amortyzacji, w wyniku likwidacji musi powstać strata po stronie spółki, likwidacja nie może być związana z utratą przydatności gospodarczej na skutek zmiany działalności spółki....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta