Przełom w mundurówkach
Emerytury służb mundurowych wymagają głębszych zmian, niż proponuje rząd
Rz: – Zawsze istniał osobny system emerytalny dla służb mundurowych?
Aleksandra Wiktorow, członek Rady Gospodarczej przy premierze: Tak, z małym wyjątkiem w latach 1999 – 2002, gdy osoby przystępujące do służby były włączone do systemu powszechnego tak jak inni pracownicy. Jednak do 1994 roku funkcjonariusze mieli prawo do emerytury po 15 latach służby, ale mogli ją dostać gdy skończyli 55 lat mężczyzna i 50 lat kobieta, albo gdy mieli 30-letni staż emerytalny. Teraz emerytura przysługuje po 15 latach bez względu na wiek.
Te rozwiązania wprowadzono po tym, jak rząd Jana Krzysztofa Bieleckiego, w którym pani była wiceministrem pracy, chciał zaostrzyć warunki otrzymywania emerytury, a je poluzowano.
To było nieco inaczej. Gdy chcieliśmy zmienić system emerytalny dla służb mundurowych w 1991 roku, to zgłoszono projekt poselski z nowymi rozwiązaniami. Udało się go torpedować kilka lat. Przegłosował go kolejny parlament, już pod rządami lewicy. I teraz wygląda to tak, że na niespełna 400 tys. wojskowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta