Kołomyjka
W swojej najważniejszej pracy „Młode pokolenie chłopów" (Warszawa, 1938) socjolog Józef Chałasiński (1904 – 1979), omawiając materiał, jaki napłynął na konkurs z Małopolski Wschodniej, stwierdza, że „rysem jaskrawo uderzającym niemal wszystkich życiorysów (z tego terenu – przyp. K. M.) jest silny antagonizm względem Ukraińców (...).
Antagonizm ten łączy się z poczuciem upokorzenia wobec gospodarczej, organizacyjnej i społeczno-kulturalnej przewagi m n i e j s z o ś c i narodowej". „Nasi współziomkowie Ukraińcy – pisał autor z powiatu Rudki – są lepiej zorganizowani, mają swoje »Proswity«, od najstarszego do najmłodszego podporządkowani są i zorganizowani, a my co?".
Kto wie jednak, czy antagonizm ten, występujący zawsze i wszędzie między „swoimi" i „obcymi", nie ujawniał się najsilniej w języku? Urodzony w 1917 r. autor z powiatu Czortków relacjonował: „Przychodzi chłop...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta