Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd można określić w angażu

12 maja 2011 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Sprawy z zakresu prawa pracy nie muszą być rozstrzygane przez sąd, którego właściwość wynika z ustawy. Pracodawca i pracownik mogą wskazać w umowie inny, ale powinni liczyć się z weryfikacją takiego zapisu

Strony stosunku pracy nie muszą ingerować w kwestię sądu właściwego do rozstrzygania ewentualnego sporu. W takiej sytuacji decydują zasady ogólne z kodeksu postępowania cywilnego.

Zasady ogólne

Na podstawie art. 27 § 1 kodeksu postępowania cywilnego powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. W przypadku osoby prawnej lub innego podmiotu niebędącego osobą fizyczną pozew składa się według miejsca ich siedziby.

Gdy dotyczy on sporu z prawa pracy, niezwykle ważny jest art. 461 § 1 k.p.c. będący przepisem szczególnym.

Stanowi on, że powództwo w takich sprawach może być wytoczone przed sąd właściwości ogólnej pozwanego lub w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana albo w którego okręgu znajduje się zakład pracy.

Przepis ten...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8925

Spis treści
Zamów abonament