Sąd można określić w angażu
Sprawy z zakresu prawa pracy nie muszą być rozstrzygane przez sąd, którego właściwość wynika z ustawy. Pracodawca i pracownik mogą wskazać w umowie inny, ale powinni liczyć się z weryfikacją takiego zapisu
Strony stosunku pracy nie muszą ingerować w kwestię sądu właściwego do rozstrzygania ewentualnego sporu. W takiej sytuacji decydują zasady ogólne z kodeksu postępowania cywilnego.
Zasady ogólne
Na podstawie art. 27 § 1 kodeksu postępowania cywilnego powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. W przypadku osoby prawnej lub innego podmiotu niebędącego osobą fizyczną pozew składa się według miejsca ich siedziby.
Gdy dotyczy on sporu z prawa pracy, niezwykle ważny jest art. 461 § 1 k.p.c. będący przepisem szczególnym.
Stanowi on, że powództwo w takich sprawach może być wytoczone przed sąd właściwości ogólnej pozwanego lub w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana albo w którego okręgu znajduje się zakład pracy.
Przepis ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta