Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Tyrmand architektoniczny

04 czerwca 2011 | Plus Minus | Andrzej Dobosz

 

Liczący 159 stron tom wydawnictwa MG zawiera 24 felietony i eseje ogłaszane w latach 1947 – 1951 na łamach „Przekroju", „Stolicy" i „Tygodnika Powszechnego" (jedynie ostatni tekst pochodzi z 1956 roku) zebrane teraz po raz pierwszy w postaci książki. Tyrmand pisywał w tamtych latach o jazzie, sporcie i teatrach warszawskich. Tu mamy wyłącznie teksty dotyczące odbudowy Warszawy, jej architektury. Tyrmand pozostający w naszej pamięci jako zdecydowany antykomunista w tym jednym punkcie uczestniczy w powszechnym rozejmie społeczeństwa i władz.

W utworach fabularnych, a potem w „Dzienniku 54" jest z reguły ironiczny. Pisząc o Warszawie, objawia entuzjazm, staje się liryczny. Jego trwające zaledwie rok (1938 – 1939) studia architektoniczne w Paryżu owocują umiejętnością opisu i oceny budynków. Po lekturze szkicu „Atakuję Nowy Świat", gdzie zasadnicza aprobata odtworzenia tej tak ważnej dla warszawiaków ulicy łączy się z wytknięciem paru przykrych omyłek, odczułem potrzebę spaceru z książką w ręku. I rzeczywiście: dom Pod Lwem – na północnym rogu Ordynackiej (Nowy Świat 60) – „różni się od swego otoczenia. Ma taką samą wysokość i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 8945

Spis treści
Zamów abonament