Absolwent w sądzie?
Doradcy prawni powinni mieć możliwość występowania przed sądami rejonowymi, jednak po ukończeniu studiów prawniczych, które ich do tego praktycznie przygotują – pisze aplikant radcowski w kancelarii Rymar i Partnerzy
Środowiska prawnicze z niepokojem przypatrują się pracy nad poselskim projektem ustawy o państwowych egzaminach prawniczych (druk 3351). Wedle tego dokumentu absolwenci prawa po zdaniu egzaminu (I stopnia) i uzyskaniu wpisu na listę doradców prawnych będą mogli wykonywać tzw. podstawowe czynności prawnicze.
Obejmują one między innymi występowanie przed organami administracji publicznej i zastępstwo przed sądami powszechnymi w sprawach należących do właściwości sądów rejonowych, z wyłączeniem spraw z zakresu prawa karnego, karnego skarbowego, wykroczeń, rodzinnego i opiekuńczego. Propozycje przedstawione podczas posiedzenia podkomisji sprawiedliwości i praw człowieka 11 maja idą jednak jeszcze dalej i przewidują, że absolwenci mogliby być pełnomocnikami przed sądami rejonowymi bez zdania egzaminu.
Dobrze, że projekt przewiduje obowiązkowe ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej i konieczność zachowania przez doradców prawnych tajemnicy informacji. Pozytywnie należy również ocenić intencję...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta