Peru rozdarte na pół
Rynki postawiły na córkę Fujimoriego, elity – na lewaka nacjonalistę
Kiedy przed planowaną na tę niedzielę drugą turą wyborów prezydenckich Ollanta Humala wyprzedził w sondażach o włos Keiko Fujimori ,giełda poleciała na łeb na szyję. 48-letni Metys, karmiony od dziecka mieszanką marksizmu i inkaskiego nacjonalizmu, za bardzo kojarzy się ekonomistom z radykalnym socjalizmem Hugo Chaveza, by spokojnie patrzyli, jak staje na czele prawie 30-milionowego, dynamicznie rozwijającego się kraju Ameryki Południowej. Peru miało w 2010 roku 8,7 proc. wzrostu, a w ostatnich dziesięciu latach – dzięki rekordowym cenom metali – ten pierwszy światowy producent srebra, drugi miedzi, piąty złota, rozwijał się w tempie średnio 5 proc. rocznie.
Od Chaveza do Luli
Populistyczne hasła Humali wystraszyły zagranicznych inwestorów. Od kiedy 10 kwietnia wygrał pierwszą turę wyborów, zawiesili realizację nowych projektów na sumę 3 mld dolarów. Jednak z każdym dniem jest on coraz bardziej pragmatyczny. Odciął się od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta