Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oszczędności drobnych ciułaczy rozsiane po kontynentach

30 czerwca 2011 | Moje Pieniądze | Piotr Ceregra
Gdzie fundusze akcji zagranicznych szukają wysokich zysków
źródło: Rzeczpospolita
Gdzie fundusze akcji zagranicznych szukają wysokich zysków

Można zainwestować w rządowe obligacje amerykańskie lub krajów strefy euro, zapewniające niewielki, ale przewidywalny zysk, ale też w akcje spółek z egzotycznych giełd

Krajowi inwestorzy mają dosyć łatwy dostęp do funduszy operujących na zagranicznych rynkach. W Polsce są sprzedawane certyfikaty funduszy zarejestrowanych w innych krajach (ze względu na korzystne przepisy podatkowe są to przede wszystkim fundusze luksemburskie). Ponadto Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych w ramach funduszy parasolowych tworzą lokalne subfundusze, które do 100 proc. środków lokują w certyfikatach funduszy zagranicznych.

Znacznie mniej jest u nas funduszy, które samodzielnie kupują akcje czy obligacje na zagranicznych giełdach. Ofertę uzupełniają fundusze światowych gigantów, takich jak Franklin Templeton czy BlackRock Merrill Lynch, sprzedawane w Polsce za pośrednictwem krajowych instytucji. Inwestorzy dysponujący niewielkim kapitałem powinni jednak pamiętać, że w tych funduszach często obowiązują nieco wyższe progi wejścia niż w produktach krajowych TFI.

Jedna kategoria, różne strategie

Pod wspólną nazwą funduszy zagranicznych kryją się skrajnie różne produkty. Za ich pośrednictwem można zainwestować w rządowe obligacje amerykańskie lub krajów strefy euro, które niemal gwarantują niewielki, ale przewidywalny zysk (ryzyko związane jest z wahaniami kursów walut), a także w akcje spółek z egzotycznych rynków, przede wszystkim wschodzących.

Szybkie tempo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8966

Spis treści
Zamów abonament