Nie wypełnisz sprawozdania bez poprawnej dokumentacji
Wprawdzie raporty dotyczące odpadów przedsiębiorcy składają raz w roku, ale obowiązki ewidencyjne muszą realizować na bieżąco. Nie dla wszystkich firm są one jednakowe
Od tego, czy zgodnie z przepisami i sumiennie ją wypełniają, zależy poprawność wykazów przesyłanych marszałkowi województwa. To także ważny dokument w razie kontroli (zazwyczaj prowadzonej przez Inspekcję Ochrony Środowiska).
Najbardziej sformalizowane jest prowadzenie ewidencji odpadów, ich posiadacz jest obowiązany ją prowadzić zgodnie z art. 36 ustawy o odpadach.
Od początku 2011 r. przedsiębiorców obowiązują nowe wzory ewidencji odpadów. Określa je rozporządzenie ministra środowiska z 8 grudnia 2010 w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów (DzU z 2010 nr 249, poz. 1673).
Ewidencja jest prowadzona z zastosowaniem
- karty ewidencji odpadu prowadzonej dla każdego rodzaju odrębnie i
- karty przekazania odpadu.
Małe i średnie firmy (przepisy milczą w tym miejscu o mikroprzedsiębiorstwach) ewidencjonują odpady w sposób uproszczony, czyli za pomocą kart przekazania odpadów. Ale tylko wtedy, gdy
- wytwarzają odpady niebezpieczne w ilości do 100 kg rocznie,
- wytwarzają odpady inne niż niebezpieczne, niebędące odpadami komunalnymi, w ilości do 5 ton rocznie.
To znaczy, że powinny założyć np. segregator i wpinać do niego kolejno karty przekazania odpadów. Na ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta