Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kogo unikają dłużnicy?

30 czerwca 2011 | Dług i dłużnik
Unikanie wierzycieli prowadzi do zajęcia wierzytelności
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Unikanie wierzycieli prowadzi do zajęcia wierzytelności

Banki, fiskus i gminy – to najwięksi wierzyciele w Polsce. Niemal 63 proc. wszystkich nieuregulowanych w terminie długów w Polsce to należności wobec banków. To łącznie ponad 61 mld zł. – Choć kwota zagrożonych należności banków co kwartał rośnie, w ostatnim kwartale 2010 roku zanotowano bardzo nieznaczny spadek odsetka, jaki wśród wszystkich bankowych należności stanowią te zagrożone (z 8,8 proc. do 8,76 proc.) – czytamy w najnowszym „Kompleksowym raporcie o długach" przygotowanym przez Krajowy Rejestr Długów.

Dodajmy przy tym, że za należność zagrożoną uznawana jest całość pozostałego do spłaty kredytu, nawet jeśli zaległości sięgają tylko kilku ostatnich rat. Jeśli chodzi o okres zalegania ze spłatą rat, po którym należność uznawana jest za straconą, kryteria są różne w zależności od tego, kto jest kredytobiorcą i z jakiego rodzaju kredytem mamy do czynienia. Przykładowo w przypadku kredytów detalicznych dla osób fizycznych będzie to sześć miesięcy, a innych kredytów, zawieranych przez osoby fizyczne na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej lub prowadzeniem gospodarstwa rolnego – trzy miesiące.

Dzięki poprawie sytuacji w dużych przedsiębiorstwach o 0,3 proc. zmniejszyła się kwota zagrożonych należności banków od przedsiębiorstw. W sektorze MSP (małych i średnich przedsiębiorstw) nadal...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8966

Spis treści
Zamów abonament