Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef odpowie za stalking w pracy?

30 czerwca 2011 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Pracodawcy nic nie grozi, gdy jego podwładny dręczy koleżankę z pokoju, bo chce zwrócić na siebie jej uwagę. Inaczej będzie, gdy mężczyzna tak się zachowuje, bo zamierza doprowadzić do odejścia tej kobiety z firmy

Stalking to nowe przestępstwo wprowadzone do kodeksu karnego w tym roku na mocy ustawy z 25 lutego 2011 o zmianie ustawy Kodeks karny (DzU nr 72, poz. 381) w art. 190a kodeksu karnego w rozdziale XXIII Przestępstwa przeciwko wolności.

Obowiązuje od 6 czerwca 2011, a więc dotyczy tylko tych zachowań, które będą miały miejsce po tej dacie. Może dotyczyć również pracodawcy, jeśli naganne zachowanie będzie stosowane przez jednego pracownika względem drugiego.

Ale że odpowiedzialność karna ma charakter indywidualny, szef nie poniesie bezpośrednio żadnych konsekwencji w przypadku prowadzenia postępowania karnego wobec podwładnego, który nękał koleżankę z pracy. Chyba że stalking będzie można zakwalifikować jako mobbing.

Wtedy pracodawca musi się liczyć z wypłatą odszkodowania i zadośćuczynienia na rzecz szykanowanego pracownika.

Dwie definicje: jedna prosta, druga nie

Definicja stalkingu jest dość prosta i czytelna. Z art. 190a k.k. wynika bowiem, że karą pozbawienia wolności do lat trzech

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8966

Spis treści
Zamów abonament