Potrącenie z zasiłku jest limitowane
Premia uznaniowa to uzupełniający składnik wynagrodzenia za pracę, często bardzo istotny, bo wysoki. Jeśli jednak pracodawca jej nie przyzna, podwładny nie ma szans, aby wywalczyć ją w sądzie
- Zasiłek chorobowy, wypłacony pracownikowi za 21 dni, wyniósł 837,27 zł. Jak obliczyć kwotę potrącenia na pokrycie należności innych niż alimentacyjne? – pyta czytelnik.
Zasady dokonywania potrąceń z zasiłków z ubezpieczenia społecznego reguluje ustawa z 17 grudnia 1998 o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm., dalej ustawa emerytalna).
Są to odmienne reguły niż przy potrąceniach z wynagrodzenia za pracę. Jednak podobnie jak kodeks pracy również ustawa emerytalna przewiduje ochronę dla zasiłków. Polega ona na ustanowieniu granic potrąceń i kwot wolnych.
Tylko do 25 proc.
Z przysługującego ubezpieczonemu zasiłku mogą być potrącone tylko określonego rodzaju należności i w podanej w art. 139 ust. 1 ustawy emerytalnej kolejności. Są to m.in. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne. Gdyby jednak pracownik miał jeszcze alimenty do spłacania, to one miałyby pierwszeństwo przed pozostałymi należnościami.
Pierwszym krokiem w dokonywaniu ujęć z zasiłku jest wyznaczenie kwoty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta