Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grecki scenariusz

30 czerwca 2011 | Ekonomia | Maciej Stańczuk
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa

Najlepszym rozwiązaniem jest kontrolowana restrukturyzacja zadłużenia z niezbędnym udziałem prywatnych wierzycieli, której warunek konieczny powinno stanowić uzgodnione niedawno wzmocnienie pakietu pomocowego dla Aten – pisze Maciej Stańczuk, prezes Polskiego Banku Przedsiębiorczości

Od miesięcy toczy się w Europie gorąca, ale niestety jak dotąd niekonkluzywna debata na temat programu pomocowego dla Grecji.

Jedni uważają, że Grecja powinna nadal obsługiwać swoje długi, gdyż w przeciwnym razie zagrożona byłaby integralność strefy euro, inni żądają jak najszybszej restrukturyzacji długu greckiego, co przyczynia się do wzrostu niepewności rynków finansowych ze wszystkimi negatywnymi konsekwencjami, które również w Polsce dotkliwie odczuwamy (wysoka niepewność kursów walutowych, spadek wartości aktywów notowanych na publicznych rynkach akcji).

Spróbujmy dokładniej przyjrzeć się temu dylematowi.

Efekt wejścia do strefy euro

Po pierwsze: czy Grecja jest bankrutem finansowym? W przypadku państwa odpowiedź jest trochę bardziej złożona niż w przypadku przedsiębiorstwa. Państwo może generalnie obniżać swoje wydatki i podnosić podatki i w ten sposób się oddłużyć. Istnieją jednak przy tym pewne granice. Jeśli przychody państwa znacznie przewyższają wartość usług, które kraj w zamian oferuje, jest to sytuacja z socjalnego i politycznego punktu widzenia nieakceptowalna. Wśród rozwiniętych krajów świata żadne poza Norwegią (z powodu przychodów z wydobycia ropy naftowej, której Grecja niestety nie posiada) nie było w stanie wygenerować trwałej i wysokiej nadwyżki przychodów nad wydatkami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8966

Spis treści
Zamów abonament