Zezwolenia może zmienić minister
Specjalną strefą ekonomiczną zarządza spółka akcyjna lub z ograniczoną odpowiedzialnością, w której Skarb Państwa albo samorząd województwa ma większość głosów na walnym zgromadzeniu lub zgromadzeniu wspólników
Pod względem prawnym specjalna strefa ekonomiczna jest wyodrębnioną administracyjnie częścią terytorium państwa, w obrębie której – z uwagi na jej szczególne przeznaczenie – obowiązuje specjalny system norm prawnych.
Ich celem jest zabezpieczenie, ułatwienie, umożliwienie realizowania zadań i celów postawionych przed SSE przez państwo. W strefach inwestorzy mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach określonych w ustawie.
Celem jest zmniejszenie skali bezrobocia strukturalnego
Pomysł utworzenia specjalnych stref ekonomicznych w Polsce powstał w połowie lat 90. Jego celem było zmniejszenie skali bezrobocia strukturalnego w regionach szczególnie nim dotkniętych.
Zasady i tryb ustanawiania specjalnych stref ekonomicznych, zarządzania nimi oraz szczególne zasady i warunki prowadzenia na ich terenie działalności gospodarczej określa ustawa z 20 października 1994 o specjalnych strefach ekonomicznych.
W Polsce funkcjonuje 14 specjalnych stref ekonomicznych. Są tworzone na mocy rozporządzenia Rady Ministrów wydawanego na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki. Specjalna strefa ekonomiczna musi przyczyniać się do:
- rozwoju określonych dziedzin działalności gospodarczej;
- rozwoju nowych rozwiązań technicznych i technologicznych oraz ich wykorzystania w
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta