Nie zawsze podwładny otrzyma nagrodę od firmy
Premia uznaniowa to uzupełniający składnik wynagrodzenia za pracę, często bardzo istotny, bo wysoki. Jeśli jednak pracodawca jej nie przyzna, podwładny nie ma szans, aby wywalczyć ją w sądzie
W praktyce wytworzyły się dwa rodzaje premii: regulaminowa i uznaniowa. Obie te nazwy funkcjonują także w orzecznictwie sądowym.
Należy jednak pamiętać, że decydujące znaczenie ma faktyczny charakter prawny tego składnika wynagrodzenia, wynikający z umownych postanowień stron lub przepisów płacowych obowiązujących u pracodawcy, a nie jego nazwa.
Pełna swoboda
Uznaniowy charakter premii wyraża się w tym, że szef ma całkowitą swobodę w jej przyznaniu lub odmowie przyznania pracownikowi. Jeżeli jej nie da, podwładny nie nabędzie w ogóle do niej prawa. W takim wypadku premia ma w istocie charakter nagrody i pracownik, któremu pracodawca nie przyznał premii, nie może skutecznie dochodzić jej zapłaty przed sądem pracy.
Tak wypowiadał się SN w wyroku z 20 lipca 2000 (I PKN 17/00). Tzw. premia uznaniowa, która nie ma charakteru roszczeniowego, nie stanowi składnika wynagrodzenia za pracę i wobec tego nie mieści się w pojęciu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta