Dyscyplinarka za wypadek po alkoholu
Samo prowadzenie służbowego auta przez nietrzeźwego podwładnego to przestępstwo, i wystarczy do jego zwolnienia z pracy
-W ubiegłym tygodniu pracownik spowodował wypadek pod wpływem alkoholu służbowym samochodem. Stało się to w godzinach wieczornych, był już po pracy. Trafił do szpitala, gdzie spędził trzy dni, i teraz ma zwolnienie lekarskie na miesiąc. Pracodawca chce go zwolnić, bo już wcześniej były podejrzenia, że pije w pracy. Czy mamy podstawy do rozstania z tą osobą mimo zwolnienia lekarskiego? – pyta czytelnik.
Gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy o pracę, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania angażu bez wypowiedzenia. Tak stanowi art. 41 k.p.
Usprawiedliwiona absencja w pracy z powodu choroby nie stanowi natomiast przeszkody do dyscyplinarnego rozstania, czyli rozwiązania angażu bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 k.p.), oczywiście wyłącznie w przypadkach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta