Znak rozpoznawczy – Biała Służba
Tysiące harcerzy podczas pielgrzymek Jana Pawła II pomagały wiernym
Pielgrzymi bardzo pozytywnie odnoszą się do Białej Służby. Niektórzy mają nawet taki odruch, że gdy widzą harcerza, od razu pytają go o drogę – tak o harcerskich patrolach medycznych, służbie informacyjnej, roznoszeniu wody podczas papieskich pielgrzymek mówi Michał Sternicki, instruktor ZHR. W Białej Służbie uczestniczył od 1991 r., w 1999 i 2006 r. był jej szefem na terenie Małopolski, a w 2002 r. został jej komendantem w całym kraju.
Zanim jednak Biała Służba stała się czymś naturalnym, przeszła trudną drogę w PRL. Pierwsza została zorganizowana podczas papieskiej pielgrzymki w 1983 r. przez środowiska „niepokornego", czyli działającego według przedwojennych wzorców, harcerstwa. Podjęcie się tego zadania wynikało z autorytetu Ojca Świętego Jana Pawła II wśród harcerskiej braci oraz chęci pełnienia służby społeczeństwu.
– Przed pierwszą Białą Służbą w 1983 r. wszyscy się bali, że harcerze zostaną przez służby zatrzymani w drodze i nie dojadą na miejsce – opowiada Wojciech Hausner, instruktor harcerski, który w latach 80. współpracował z Krajowym Duszpasterstwem Harcerek i Harcerzy. – Dlatego zarządzenie było takie: nie jedziemy ubrani w mundury. Zabawnie to wyglądało, kiedy nagle duża grupa młodzieży, niby niezorganizowana założyła na miejscu mundury i zaczęła wspólnie działać.
Pomysłodawcy zdawali sobie bowiem sprawę, że sama obecność umundurowanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta