Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasem wakacje w przymusowym terminie

24 sierpnia 2011 | Prawo i praktyka | Grażyna Ordak

Wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w czasie wypowiedzenia umowy o pracę to obowiązek podwładnego. Ale nie zawsze będzie musiał się on z niego wywiązać

Pracodawca może nakazać pracownikowi wykorzystanie przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w okresie wymówienia.

Zezwala mu na to art. 1671 k.p. Przymus obejmuje zarówno urlop bieżący, proporcjonalny do okresu zatrudnienia, jak i zaległy, ale za to cały. W ostatnich latach kilkakrotnie potwierdzał to Sąd Najwyższy w wyrokach z 12 kwietnia 2007 (I PK 261/06) i 21 listopada 2006 (II PK 49/06).

Pamiętać jednak należy, że do proporcjonalnie przepracowanego zatrudnienia zwalniająca firma zalicza też sam okres biegnącego wypowiedzenia. Może to więc wydłużyć urlopowe uprawnienia pracownicze, ale zmniejszy ewentualne zobowiązania pracodawcy (w razie wypłaty ekwiwalentu pieniężnego).

Szef decyduje

Nie ma też wątpliwości, że pracodawcy wolno wysłać na wypoczynek w każdym okresie wymówienia, niezależnie od tego, jak długo ono trwa. Z taką decyzją przełożonego musi liczyć się nawet ten, kto ma najkrótsze, np. trzy dni robocze, wymówienie (przy umowie na okres próbny nieprzekraczającej dwóch tygodni).

Nie ma też znaczenia, która ze stron wypowiada angaż – pracodawca czy pracownik. Wysłany na urlop nie obroni się też w ten sposób, że terminu jego nagłych wakacji nie było w planie urlopów czy we wcześniejszych ustaleniach z pracodawcą.

Gdyby jednak podwładny pracował do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9012

Spis treści
Zamów abonament