15 sierpnia wciąż miesza w grafikach
Niektórzy pracodawcy powinni jak najszybciej zmienić harmonogramy za sierpień. Powód? Błędne założenia przy liczeniu wymiaru czasu pracy na ten miesiąc
Dziś kilka słów na temat problemów związanych z liczeniem wynagrodzenia za sierpień. Skupimy się jednak na czasie pracy, bo pracodawcy mają z nim problem ze względu na święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Zacznijmy od wymiaru czasu pracy. Z jego liczeniem wciąż jest ambaras, a wszystko na skutek styczniowej nowelizacji art. 130 kodeksu pracy. Zanim weszła w życie, wymiar czasu pracy obniżaliśmy o osiem godzin z tytułu każdego święta, które występowało od poniedziałku do soboty.
Liczby godzin roboczych nie obniżały tylko świąteczne niedziele. Teraz dodatkowo nie robią tego święta, które zgodnie z rozkładem czasu pracy są jednocześnie wolnym z racji przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Jeden z czytelników źle zinterpretował tę zasadę.
W jego firmie szósty wolny dzień tygodnia jest ruchomy. Z grafiku czasu pracy rozpisanego na sierpień wynika, że 13 dzień tego miesiąca (sobota) był roboczy, a wolne z racji przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy przypadało w święto 15 sierpnia. Czytelnik nie obniżył sierpniowej puli godzin roboczych o osiem z tytułu tego święta.
W efekcie zatrudnieni zamiast 176 godzin mają do przepracowania 184 godziny....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta