Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szansa na wzmocnienie naszego regionu

24 sierpnia 2011 | Publicystyka, Opinie | Krzysztof Kwiatkowski Tibor Navracsics
Krzysztof Kwiatkowski
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Krzysztof Kwiatkowski
Tibor Navracsics
źródło: AP
Tibor Navracsics

Szczególne znaczenie ma fakt, że Rada Unii Europejskiej uznała pamięć o ofiarach wszystkich reżimów totalitarnych, w tym komunistycznych, za wspólną powinność całej Unii – piszą ministrowie sprawiedliwości Polski i Węgier

Dwa są narody w nas zjednoczone. I to narody – polski, węgierski! Czy los sam działa potężniej od nich, Gdy wspólny cel im przyświeca wielki?" – pisał Sándor Petőfi, wielki węgierski poeta XIX wieku, o wybitnym polskim generale Józefie Bemie, który walczył na czele węgierskich wojsk podczas Wiosny Ludów. W tym roku, kiedy najpierw Węgry, a potem Polska sprawują przewodnictwo w Unii Europejskiej, zacytowany wiersz jest tak samo aktualny jak 150 lat temu.

To teraz stanęła przed nami historyczna szansa wzmocnienia roli i wagi naszego regionu na tle zjednoczonej Europy. Po raz pierwszy od czasu transformacji ustrojowej w naszych krajach oraz od dnia akcesji Polski i Węgier do Unii Europejskiej prezydencję sprawują dwa kraje środkowoeuropejskie. Co więcej, kraje, które łączą historyczna przyjaźń i wspólne interesy.

W ubiegłym roku zdecydowaliśmy się razem uruchomić projekt „Współpraca polsko-węgierska 2011". Realizują go polskie Ministerstwo Sprawiedliwości oraz węgierskie Ministerstwo Sprawiedliwości i Administracji Państwowej. Nie mamy zamiaru zakończyć naszej współpracy wraz z dniem oddania przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej kolejnemu krajowi Wspólnoty. Chcemy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9012

Spis treści
Zamów abonament