Czy od niezwróconych palet przedsiębiorca powinen naliczyć podatek
Wartość wydanych kontrahentom bez kaucji a nieotrzymanych z powrotem palet, w świetle znowelizowanych przepisów może być uznana za darowiznę podlegającą VAT
Sprzedaży towarów często towarzyszy wydanie palet, służących jako zabezpieczenie podczas transportu do końcowego odbiorcy i umożliwiających odpowiednie ułożenie w transporcie drobnych towarów, zgodnie z przyjętymi w tym zakresie praktykami. Niekiedy palety po rozładunku towarów nie są zwracane przewoźnikom, lecz są zatrzymywane przez odbiorców końcowych.
Nawet jeżeli przedsiębiorca podejmuje działania zmierzające do ich odzyskania, bardzo często nie dostaje z powrotem tej samej liczby palet (w praktyce przedsiębiorca nie odbiera tych samych palet, lecz otrzymuje zupełnie inne palety, które z uwagi na swoją zunifikowaną formę są w globalnym obiegu).
Zdarzają się także straty (ubytki) w ich ilości. Przedsiębiorcy nie prowadzą w tym zakresie szczególnej ewidencji. Z uwagi na wartość jednostkową palet nie traktują tych składników majątkowych również jako mienia wydanego pracownikom do rozliczenia się (np. gdy korzystają z własnego transportu).
Także w zapisach umów handlowych z przewoźnikami nie zawierają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta