Przemysł psuje, człowiek naprawia
Prof. dr hab. inż. Józef Dubiński, naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, członek korespondencyjny PAN
Czy przemysł wydobywczy może być ekologiczny?
Prof. dr hab. inż. Józef Dubiński: – Oczywiście, definiując ekologię jako wzajemne oddziaływanie między organizmami a otaczającym je środowiskiem. Ale to oddziaływanie nie zawsze jest obojętne albo wyłącznie pozytywne. Pojęcie ekologii, a wcześniej sozologii, stworzyli i propagowali w Polsce ludzie związani z przemysłem, a mówiąc dokładnie właśnie z górnictwem. Jednym z nich był profesor Walery Goetel, wybitny geolog, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który wypowiedział słynne zdanie opisujące istotę działalności współczesnej ekologii: „Co przemysł zepsuł, człowiek musi naprawić". W przemyśle wydobywczym surowców mineralnych, szczególnie w krajach europejskich, gdzie działalność górnicza jest bardzo często skrępowana rygorami ochrony środowiska, poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne jest mocno wpisane w prawodawstwo górnicze. W każdej kopalni funkcjonują odpowiednie służby monitorujące oddziaływanie na środowisko. Opracowują też i realizują programy naprawiające szkody wywołane przez eksploatację górniczą.
Co więc się kryje pod hasłem górnictwo ekologiczne?
Coraz częściej w różnych górniczych krajach świata, a także w specjalistycznej literaturze, spotyka się nazwę „green mining", czyli „zielone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta