Zapisy studium nie wpływają na wysokość VAT od gruntu
Jeżeli dla nieruchomości gruntowej nie ma planów zagospodarowania przestrzennego, charakter terenu należy oceniać na podstawie danych z ewidencji gruntów i budynków
Tak orzekł WSA w Rzeszowie 9 sierpnia 2011 (I SA/Rz 368/11).
Sprawa dotyczyła zamiany niezabudowanych działek bez planu zagospodarowania przestrzennego, oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków jako grunty rolne.
Gmina zamieniła działkę położoną według studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania na terenach rozwojowych, mieszkaniowo-usługowych, na działkę mieszczącą się według studium na obszarze koncentracji usług publicznych.
Pytała o możliwość skorzystania ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. Organ uznał, że należy zastosować stawkę podstawową. Swoje stanowisko uzasadnił przeznaczeniem terenu określonym w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
Wyjaśnił, że akt ten opracowuje gmina i jest on podstawą opracowania planu zagospodarowania przestrzennego. W związku z tym jego zapisy należy uznać za wiążące. Za niedopuszczalne uznał posługiwanie się danymi z ewidencji gruntów i budynków. Z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta