Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zawsze nowy pracownik musi czekać na zasiłek chorobowy

05 września 2011 | Prawo i praktyka | Justyna Zdrojkowska

Zdarza się, że nowo zatrudniony szybko idzie na zwolnienie lekarskie. Często pierwsze dni nieobecności w pracy są bezpłatne, ale nie jest to regułą. Decyduje wówczas przebieg kariery zawodowej

- Pracownik zatrudniony od 1 marca (przeszedł z jednej naszej firmy do innej) ma zwolnienie lekarskie na trzy dni sierpnia, w tym na jeden dzień pobytu w szpitalu. Czy ma prawo do wynagrodzenia chorobowego od pierwszego dnia, czy dopiero po okresie wyczekiwania? Jak liczyć podstawę zasiłku i jaki procent za pobyt w szpitalu? – pyta czytelniczka.

Mimo że pracownik uzyskuje prawo do świadczenia za czas choroby dopiero od 31 dnia ubezpieczenia, to sam fakt zachorowania tuż po podjęciu nowej pracy nie przesądza o braku prawa do chorobówki.

W pewnych przypadkach prawo do  wynagrodzenia chorobowego bądź zasiłku przysługuje podwładnemu od pierwszego dnia pracy. Zatem zanim odmówimy prawa do świadczenia, powinniśmy ustalić kilka kwestii.

Wcześniejsze ubezpieczenie

Okres wyczekiwania na prawo do zasiłku nie jest równoznaczny z czasem zatrudnienia u aktualnego pracodawcy. Jeśli umowa trwała krócej niż 30 dni, trzeba sprawdzić, co podwładny robił wcześniej.

Do tych 30 dni należy bowiem wliczać poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, pod warunkiem że przerwa między nimi:

- nie przekroczyła 30 dni,

- przekroczyła 30 dni, ale wynikało to z faktu przebywania na urlopie wychowawczym, bezpłatnym lub odbywania czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Tak jest zapewne w przypadku, o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9022

Spis treści
Zamów abonament