Kup budowę z pozwoleniem
Wielu przedsiębiorców decyduje się kupić budynek w stanie surowym. Nie mogą jednak zapomnieć o przeniesieniu na siebie pozwolenia na budowę
Gdy przedsiębiorca nabywa obiekt budowlany, musi zadbać o przeniesienie na siebie wszystkich decyzji, w tym pozwolenia na budowę. Mówi o tym art. 40 prawa budowlanego. Takie same zasady obowiązują w wypadku przeniesienia pozwolenia na wznowienie robót budowlanych.
Ten sam urząd
Formalności związane z przeniesieniem załatwia się w urzędzie, który wydał pozwolenie. Najczęściej będzie to więc starosta, w niektórych wypadkach wojewoda. Ten ostatni jest właściwy m.in. w przypadku inwestycji usytuowanych na terenie kolejowym.
Załatwianie formalności nie trwa długo. Starosta (lub wojewoda) ma miesiąc na wydanie decyzji o przeniesieniu pozwolenia. Często trwa to krócej, ponieważ w tym postępowaniu są tylko dwie strony: obecny i przyszły posiadacz pozwolenia.
Uwaga! Pozwolenie na budowę nie może być przeniesione, jeżeli decyzja o pozwoleniu na budowę wygasła, tzn. jeżeli inwestor nie rozpoczął budowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta