Muzea wspomnień
Świat tworzy narodowe archiwa z opowieściami ludzi. U nas ich brak
Sir Nicholas Goodison, były szef londyńskiej giełdy, opowiada, jak w 1988 r., będąc z żoną na sali porodowej, przytrzymywał jej maskę tlenową, a do telefonu wykrzykiwał decyzje o sprzedaży udziałów. Pewien listonosz wspomina, jak podczas II wojny dostarczał rodzinom telegramy o śmierci najbliższych, a renomowany szef kuchni Michel Roux mówi, czego doznaje, gdy zwija ciasto na croissanta.
Co pamięta żołnierz
Te nagrania oraz 2300 innych to część rosnącego zbioru „National Life Stories" (Historie życia narodowego), powstającego w British Library w Londynie. Biblioteka patronuje kilkunastu projektom mającym na celu zebranie i udostępnienie jak największej liczby nagrań, w których zwykli Brytyjczycy opowiadają o swoim życiu.
Ten fascynujący bank ludzkiej pamięci działa od 1987 r., niemal bez środków publicznych. Pomysłodawca Paul Thompson pozyskał jednak darczyńców. Najpierw więc były dokumentowane wspomnienia elity finansowej londyńskiego City, potem rozmowy z architektami, malarzami,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta