Temida spotyka Pytię
Opinie biegłych sądowych często traktowane są jak wyrocznia. Bywa jednak, że samym ekspertom brakuje wiedzy w dziedzinie, w której się wypowiadają
Komunikaty prokuratury z ostatnich tygodni nie pozostawiają złudzeń, kto ma dziś decydujący głos w wymiarze sprawiedliwości. Śmierć Andrzeja Leppera – biegli sądowi jadą na miejsce zdarzenia i rozstrzygają, czy do pomieszczeń Samoobrony mógł dostać się ktoś z zewnątrz. Odczytują też nagranie rozmowy, którą kilka miesięcy temu przeprowadził z Lepperem redaktor naczelny „Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz.
Śmierć Jolanty Brzeskiej – kobiety, która stała na czele komitetu obrony zadłużonych lokatorów jednego z warszawskich budynków i której spalone ciało znaleziono w lesie w Powsinie. Wypowiadają się biegli z zakresu badań chemicznych, daktyloskopii, medycyny sądowej i toksykologii.
Z jaką prędkością jechał Jarosław Wałęsa – zbadają biegli. W sprawie tajemniczego e-maila o rezygnacji Beaty Kempy ze startu w wyborach także zapewne się wypowiedzą.
Teoretyczne i praktyczne wiadomości
Dziś nie ma już chyba żadnej ważnej sprawy sądowej, w każdym razie głośnej medialnie, w której zabrakłoby głosu biegłych. Występujących często w roli arbitrów. Wymiar sprawiedliwości najczęściej wykorzystuje kompetencje ekspertów z zakresu medycyny, psychologii, rachunkowości, techniki pojazdowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta