Oczekiwanie na przełom
Decyzja w sprawie kolejnej transzy pożyczki dla Grecji zapadnie w październiku. Unijne rozmowy w sprawie euroobligacji będą kontynuowane
W trakcie pierwszego dnia wrocławskiego szczytu ministrów finansów UE silnie zaznaczył się transatlantycki spór o metody prowadzenia walki z kryzysem.
Do przełamania marazmu decyzyjnego i śmiałych działań próbował przekonać Europejczyków amerykański sekretarz skarbu Timothy Geithner. Bezskutecznie.
Wezwanie do działania
Według nieoficjalnych informacji namawiał on do zwiększenia możliwości Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej (mającego ratować państwa strefy euro przed bankructwem). Geithner nie przedstawił konkretnego rozwiązania, ale spekulowano wcześniej, że według jego planu (podobnego do realizowanego po wybuchu kryzysu w USA programu TALF) 440 mld euro, którymi ma dysponować EFSF, byłoby wykorzystane jako zabezpieczenie dla zakupów obligacji państw z obrzeży eurolandu dokonywanych przez np. Europejski Bank...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta