Strasburg pyta o zbrodnię
Katyń | „Rz” poznała pytania, które sędziowie zadadzą uczestnikom rozprawy dotyczącej skarg rodzin ofiar NKWD
6 października przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu stawią się adwokaci krewnych ofiar katyńskich, reprezentant polskiego rządu i przedstawiciele władz Rosji. Podczas publicznej rozprawy, na której Trybunał zajmie się skargami katyńskimi przeciw Rosji, odpowiedzą na przekazane im ze Strasburga pytania.
Skargi wniosły rodziny ofiar NKWD: jedną w 2007 r. Jerzy Janowiec i Antoni Trybowski, a kolejną – w maju 2009 r. – Witomiła Wołk-Jezierska i 12 innych osób. Zarzucają władzom Rosji m.in. brak skutecznego postępowania w sprawie zbrodni katyńskiej oraz poniżające traktowanie krewnych ofiar zbrodni i brak współpracy rosyjskiego rządu z Trybunałem.
„Rz" poznała pytania, które zostaną zadane podczas rozprawy. Dotyczą trzech artykułów europejskiej konwencji praw człowieka (na jej podstawie sędziowie strasburscy wydają orzeczenia): art. nr 2 – chroniącego prawo do życia, nr 3 – zakazującego tortur i poniżającego traktowania, oraz nr 38 – zobowiązującego państwa, które konwencję podpisały, do pomocy Trybunałowi podczas prowadzonego postępowania. Trybunał uznał, że to one mogły zostać przez Rosję naruszone.
Czy to była...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta