Wikipedia – piękna dziesięcioletnia
internet | Sympatycy i autorzy polskiej encyklopedii sieciowej w weekend będą w Poznaniu świętować jej dziesiąte urodziny
– Początkowo, z grupą Polaków, współredagowaliśmy Wikipedię po angielsku. Ale gdy swoje wersje zaczęli tworzyć Niemcy, Francuzi, pomyśleliśmy, dlaczego nie my? I tak się zaczęło – wspomina Krzysztof Jasiutowicz, lekarz z Częstochowy, jeden ze współtwórców polskiej Wikipedii.
Drugim był Paweł Jochym, fizyk pracujący dziś w PAN. To jemu zawdzięczamy pierwsze hasło. Objaśniało regułę Titusa-Bodego związaną z odległością między planetami w Układzie Słonecznym. W sieci pojawiło się 26 września 2001 r. Trzy miesiące później Polską Wolną Encyklopedię Sieciową oficjalnie włączono do międzynarodowego projektu Wikipedia. Dziś liczy przeszło 800 tys. haseł i trudno znaleźć kogoś, kto by jej nie znał.
– Artykuł w tradycyjnej encyklopedii zwykle ma jednego, dwóch autorów. Tu nawet kilkuset – mówi Paweł Zienowicz ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska zrzeszającego zaangażowanych w tworzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta