Czy trzeba skorygować VAT, przesuwając firmowe auto do majątku prywatnego
Podatkowe skutki przekazania samochodu osobowego na potrzeby osobiste przedsiębiorcy zależą m.in. od tego, jaka jest jego wartość i w którym momencie następuje to przekazanie
- W marcu 2011 kupiłem dwa samochody osobowe o wartości nieprzekraczającej 15 tys. zł, od których odliczyłem 60 proc. VAT. W tym też miesiącu zaliczyłem je do środków trwałych jednoosobowej firmy. Od października zawiesiłem działalność gospodarczą. Czy mam obowiązek skorygować odliczony VAT? Czy będę do tego zobowiązany, jeśli za pół roku (np. w kwietniu) przekażę auta na potrzeby prywatne i zlikwiduję firmę? – pyta czytelnik.
Odpowiedź na oba pytania brzmi nie.
Sam fakt zawieszenia działalności nie powoduje obowiązku korekty VAT odliczonego przy zakupie samochodów.
Zawieszenie nie zostało bowiem wymienione w przepisach ustawy o VAT jako przesłanka sporządzenia takiej korekty. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 13 października 2010 (IBPP1/443-658/10/ES).
Zwolnienie z rozporządzenia
Może nią być zmiana prawa do odliczenia, gdyby nastąpiła w tzw. okresie korekty (art. 91 ust. 7 ustawy o VAT). Zmiana taka może wiązać się z przekazaniem samochodu na cele osobiste. Nieodpłatne przekazanie na cele osobiste podatnika towarów, przy nabyciu których przysługiwało prawo do odliczenia całości bądź części VAT, należy traktować jako odpłatną dostawę (zgodnie z art. 5 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT).
Co do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta