Internetowe zakupy gruntu bez obaw
Zawsze pewniejsza dla stron umowy kupna-sprzedaży nieruchomości jest aukcja z udziałem notariusza
Kupowanie i sprzedawanie przez Internet nieruchomości to w Polsce dopiero nowość. Choć na Zachodzie stanowi to już pewien standard, u nas może budzić pewne wątpliwości. Jak zabezpieczyć się powinni pod względem prawnym zarówno kupujący, jak i sprzedający przedsiębiorcy, gdy zawierają transakcję internetową, która dotyczy gruntu?
Aukcje internetowe nie są odrębnie uregulowane w polskim prawie. Jednak oczywiście należy stosować do nich przepisy dotyczące aukcji zawarte w kodeksie cywilnym, z odpowiednimi modyfikacjami wynikającymi ze sposobu komunikowania się stron.
W przypadku aukcji nieruchomości dodatkowo sam przedmiot powoduje pewne odmienności w porównaniu z nabywaniem na aukcji rzeczy ruchomych. Do przeniesienia własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości konieczne jest bowiem zawarcie umowy w formie aktu notarialnego.
Umowa przedwstępna
Z chwilą zakończenia aukcji (zwycięzcą aukcji jest uczestnik, który zaoferował najwyższą cenę) dochodzi do zawarcia umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości. Ze względu na formę tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta