Trudno rozliczyć zaliczkę od zagranicznego odbiorcy
Nowelizując w 2008 r. przepisy o zasadach zwrotu VAT, zapomniano dostosować do ich nowego brzmienia regulacje dotyczące ewidencjonowania przedpłat otrzymywanych od nabywców spoza Unii Europejskiej. Już od trzech lat przedsiębiorcy mają problemy z ich wykładnią
- Eksporterzy nie wiedzą, w jaki sposób prawidłowo ujmować zaliczki w ewidencji i deklaracjach VAT. Dlaczego?
Odpowiada Paweł Fałkowski, doradca podatkowy w kancelarii FL Tax:
Przyczyną problemów są niespójne przepisy. Nakładają one na podatników skomplikowane i pracochłonne obowiązki ewidencyjne, które w żaden sposób nie wpływają na kwoty do zapłaty, przeniesienia na kolejne okresy lub zwrotu.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania.
VAT trzeba naliczyć tylko od tej kwoty. Zasadę tę stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli ich wywóz nastąpi w ciągu sześciu miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności. Tak wynika z ust. 12 tego przepisu. I to on jest źródłem problemów.
Ustawodawca nakazuje więc eksporterom wykazywanie sprzedaży ze stawką zero, mimo że z tego tytułu nie wystąpią żadne wpływy do budżetu. Po co?
Dziś przepis ten nie ma żadnego uzasadnienia. Jest to pozostałość po obowiązujących do 1 grudnia 2008 zasadach zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Uzależniały one prawo do otrzymania pieniędzy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta