Kto i gdzie zapłaci podatek od dostawy łańcuchowej
Jeśli polska firma kupuje towar w Unii Europejskiej, by sprzedać go innemu przedsiębiorcy w kraju, to zasady rozliczenia zależą od tego, jak zostanie zorganizowany transport
Krajowy kontrahent zamówił w naszej firmie towar, który mamy zamiar sprowadzić od niemieckiego dostawcy. Aby zaoszczędzić na kosztach transportu, towar zostanie dostarczony nabywcy bezpośrednio od niemieckiego dostawcy.
Obecnie ustalamy jeszcze, kto będzie odpowiedzialny za transport towaru do nabywcy. Rozważamy dwie możliwości, tzn. że zostanie on zorganizowany albo przez niemieckiego dostawcę, albo przez naszą firmę. Jak należy rozliczyć VAT od tej dostawy? – pyta czytelnik.
Z opisu wynika, że doszło do dwóch następujących po sobie dostaw tego samego towaru: kontrahent z Niemiec (A) sprzedał towar polskiemu podatnikowi (B), który następnie odsprzedał ten towar kolejnemu nabywcy w Polsce (C).
Występują tu kolejno dwie dostawy, ale towar, będący ich przedmiotem, został przemieszczony tylko raz – przez niemieckiego dostawcę (A) bezpośrednio do finalnego odbiorcy w Polsce (C).
Kilku kontrahentów
Jest to przykład transakcji łańcuchowej uregulowanej w art. 7 ust. 8 ustawy o VAT, zgodnie z którym gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach.
Dla każdej z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta