Na piśmie i dla wszystkich zatrudnionych
Wspólna odpowiedzialność materialna pracowników za powierzone im łącznie mienie powstaje wtedy, gdy ci pracownicy zawrą z pracodawcą odrębną umowę pisemną, określającą jej zasady.
Wymóg formy pisemnej nie został wprawdzie zastrzeżony pod rygorem nieważności ani w kodeksie pracy, ani w rozporządzeniu Rady Ministrów z 4 października 1974 w sprawie wspólnej odpowiedzialności za powierzone mienie (DzU z 1996 r. nr 143, poz. 663, dalej rozporządzenie RM). W orzecznictwie przyjmuje się jednak, że brak formy pisemnej powoduje nieważność umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej. Tak wskazał SN w uchwale z 18 kwietnia 1988 (III PZP 62/87).
Stwierdził, że nieważna jest umowa o wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za mienie zakładu powierzone im łącznie, jeżeli nie została zawarta na piśmie. Uzasadnił to m.in. tym, że pisemna forma jest w brzmieniu § 2 ust. 1 rozporządzenia RM przesłanką powstania wspólnej odpowiedzialności, a więc przesłanką skuteczności umowy o wspólnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta