Zmieni się mapa naszego sektora
Spodziewane przeobrażenia | Problemy europejskich instytucji finansowych nie mają bezpośredniego wpływu na polskie banki, ale ich efektem są zmiany właścicielskie. Natomiast przewidywane spowolnienie gospodarcze może się przełożyć na spadek zysków
Obecnie na sprzedaż wystawione są: należący do portugalskiego BCP Bank Millennium i Kredyt Bank, którego głównym udziałowcem jest belgijska grupa KBC. W prasie pojawiają się komentarze, że na sprzedaż może trafić także Bank Pekao, należący do włoskiej grupy UniCredit. Informacje te zostały jednak zdementowane przez włoskiego inwestora.
W tym roku zostało sfinalizowane przejęcie – od irlandzkiego Allied Irish Bank – Banku Zachodniego WBK przez hiszpańską grupę Santander. Austriacki Raiffeisen kupił większościowy pakiet Polbanku i chce go połączyć z Raiffeisen Bank Polska. Z kolei Polbank, który funkcjonował do niedawna jako oddział greckiego EFG Eurobanku, został we wrześniu przekształcony w bank działający na gruncie polskiego prawa. Według informacji „Rz", austriacka grupa była także zainteresowana przejęciem DZ Banku, ale niedawno niemiecki właściciel DZ Bank AG wycofał się ze sprzedaży polskiej instytucji.
– Zmiany właścicielskie i konsolidacja polskiego sektora bankowego będą kontynuowane, ale ten trend nie powinien martwić – twierdzi Józef Wancer, doradca Deloitte, były prezes Banku BPH. Podkreśla, że jest to następstwo trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się zagraniczni udziałowcy polskich banków. Te ostatnie są natomiast w bardzo dobrej kondycji.
Zdaniem bankowców, zmiany właścicielskie nie ominą także małych banków. – Przez lata często mówiło...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta