Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez pisma nie ma zgody na potrącenie

03 listopada 2011 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Zmniejszenie pensji podwładnego, nawet za jego zgodą, jest nieskuteczne, gdy przyzwolenie nie zostało potwierdzone w formie pisemnej

Wynagrodzenie pracownika podlega szczególnej ochronie, która istotnie ogranicza też możliwości potrącania należności z jego pensji. Dlatego pracodawca, poza przypadkami wprost wymienionymi w k.p., może dokonać potrącenia z wynagrodzenia za pracę tylko za zgodą pracownika. Zgoda ta musi być jednak wyraźna i oparta na wiedzy pracownika co do wysokości kwoty podlegającej potrąceniu.

Według art. 91 k.p. należności inne niż wymienione w art. 87 § 1 i § 7 k.p. mogą być potrącone z pensji podwładnego tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie.

Przy czym wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia – przy  potrącaniu należności na rzecz pracodawcy, lub 80 proc. tej kwoty – przy potrącaniu innych należności. Zgoda pracownika jest więc skuteczna tylko w zakresie kwot przekraczających kwoty wolne od potrąceń.

Brak reakcji to nie zgoda

Jeśli pracownik ma niską pensję, na poziomie minimalnym lub niewiele odbiegającym od tej kwoty (w 2011 r. 1386 zł), to tylko nieznaczne kwoty mogą być objęte jego zgodą na dokonywanie potrąceń....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9072

Wydanie: 9072

Spis treści
Zamów abonament