Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Młodzi renciści więcej dorobią do świadczenia

03 listopada 2011 | Prawo i praktyka | Jan Kalicki

Uprawnieni do renty socjalnej będą mogli od przyszłego roku zarobić więcej i dalej pobierać świadczenie. Obecnie obowiązujący ich limit zarobków zostanie znacznie podniesiony

Renta socjalna jest przeznaczona dla osób, których schorzenie powstałe przed wejściem w dorosłe życie zawodowe uniemożliwia lub w znacznym stopniu utrudnia podjęcie pracy. Zgodnie z art. 4 ustawy z 27 czerwca 2003 o rencie socjalnej (DzU nr 135, poz. 1268 ze zm.) przysługuje ona osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

∑ przed ukończeniem 18 roku życia,

∑ w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej przed  ukończeniem 25 roku życia,

∑ w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Prawo do tego świadczenia zależy więc m.in. od tego, czy lekarz orzecznik ZUS wyda właściwą opinię. Na podstawie jego orzeczenia renta może być przyznana na stałe lub na pewien okres.

Wysokość świadczenia jest dość niska i jednakowa dla wszystkich, wynosi 84 proc. najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Obecnie to kwota 611,67 zł.

Zarobki możliwe, ale limitowane

Osoby uprawnione do renty socjalnej mają bardzo ograniczone możliwości dorabiania do swoich świadczeń. Przepisy przewidują dla nich jeden próg zarobkowy. Jest to równowartość 30 proc....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9072

Wydanie: 9072

Spis treści
Zamów abonament