Jak rozliczyć zbycie udziałów w celu umorzenia
Od 1 stycznia tego roku spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest już płatnikiem w razie sprzedaży przez wspólników na jej rzecz udziałów w celu ich unicestwienia. Nie musi zatem pobierać podatku od dochodu uzyskanego przez nich z tego tytułu
- Wspólnikami spółki z o.o. są osoby fizyczne z Polski i z Holandii. Spółka zamierza nabyć część udziałów od wspólników w celu ich umorzenia. Jakie obowiązki z tego tytułu będą spoczywać na spółce jako płatniku? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 199 § 1 kodeksu spółek handlowych udział może być umorzony jedynie po wpisie spółki do rejestru i tylko gdy umowa spółki tak stanowi. Udział może być umorzony za zgodą wspólnika w drodze jego nabycia przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe).
Jak było
Jeszcze w 2010 r. za przychód z udziałów w zysku uważane były kwoty uzyskane z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia. Wynikało to z art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o PIT. Nadwyżka przychodu ze zbycia udziałów w celu ich umorzenia ponad koszt ich nabycia bądź objęcia była dochodem z udziałów w zyskach. Gdy był on uzyskiwany przez polskiego wspólnika będącego osobą fizyczną, to podlegał 19-proc. zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu.
Niższa stawka podatku była stosowana w przypadku osoby fizycznej, która miała miejsce zamieszkania w Holandii. Na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a Królestwem Niderlandów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta