Jak ochronić cudzy interes
Obowiązek zapłaty składki leży na ubezpieczającym, jako stronie umowy, a ubezpieczony otrzymuje ochronę ubezpieczeniową, jako swojego rodzaju dobrodziejstwo
Umowa ubezpieczenia może stanowić doskonały instrument współpracy gospodarczej. Dzieje się tak m.in. dlatego, że w takiej umowie można kształtować status osób uczestniczących w stosunku prawnym i mogą brać w niej udział podmioty, które nie są stroną umowy ubezpieczenia.
Co w kodeksie
Zgodnie z art. 805 § 1 kodeksu cywilnego „Przez umowę ubezpieczenia ubezpieczyciel zobowiązuje się, w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa, spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę”.
W definicji tej ustawodawca określił podstawowe uprawnienia i obowiązki stron umowy ubezpieczenia. Należy zaznaczyć, że w przypadku umowy ubezpieczenia na cudzy rachunek status strony tej umowy oznacza przede wszystkim posiadanie uprawnienia do zmiany lub zakończenia stosunku prawnego.
Natomiast w tego rodzaju umowach możliwości określenia kręgu osób uprawnionych do otrzymania świadczenia z tytułu zawartej przez strony umowy są różnorodne.
Podstawowym obowiązkiem ubezpieczającego w stosunku do ubezpieczyciela jest zapłata składki ubezpieczeniowej w zamian za świadczenie ochrony ubezpieczeniowej w czasie i zakresie określonym w umowie ubezpieczenia.
Należy jednak wspomnieć, że zgodnie z praktyką rynkową często zapłata składki następuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta