Gdy szef zmienia podwładnemu miejsce realizacji zadań, wręcza wymówienie
Zasady wynagrodzenia, rodzaj oraz czas pracy to jedne z najważniejszych ustaleń w angażu. Równie istotne dotyczą podania, gdzie pracownik ma wykonywać swoje obowiązki. Aby je zmodyfikować, konieczna jest forma pisemna
W starszym orzecznictwie (wyrok z 19 lutego 1976, I PRN 5/76) Sąd Najwyższy uznał, że wskazanie pracownikowi innego miejsca wykonywania pracy, przy zachowaniu dotychczasowego rodzaju pracy i wynagrodzenia, nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego, ponieważ mieści się w zakresie pracowniczego podporządkowania.
Jednak według SN dotyczy to wyłącznie sytuacji, gdy szczególne okoliczności nie uzasadniają odmiennej oceny. Ponadto stan faktyczny, będący podstawą tego wyroku, obejmował powierzenie wykonywania pracy w innym miejscu niż dotychczas, ale w tej samej miejscowości.
Obecnie nie budzi wątpliwości to, że w zasadzie każda zmiana istotnych elementów umowy o pracę, m.in. miejsca jej wykonywania, powinna odbyć się w drodze wypowiedzenia lub jeżeli pracownik zgodzi się na zmianę w porozumieniu stron.
Zazwyczaj zmiana miejsca jako istotnego elementu angażu, zwłaszcza jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta