Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nawet niewinne porozumienie może być groźne w skutkach

03 listopada 2011 | Prawo i praktyka | Tadeusz Sitek

Z pozoru nic nieznaczące rozmowy, negocjacje czy spotkania mogą być źródłem kłopotów dla firm. Podobnie jak zawarte w umowach nie do końca przemyślane zobowiązania, o których dawno już strony zapomniały

Przepisy zakazują porozumień między przedsiębiorcami, które ograniczałyby konkurencję. W praktyce tak traktowane są często nawet nieświadomie zamieszczane w umowach klauzule czy takie same działania podejmowane przez kilka firm w tym samym czasie. Dla przedsiębiorców to przestroga. Porozumienia nie muszą być bowiem zawierane w formie pisemnej, aby zostały uznane za ograniczające konkurencję.

Co mówią przepisy

Ustawa z 17 lutego 2007 o ochronie konkurencji i konsumentów (DzU nr 50, poz. 331 ze zm.) precyzyjnie określa w art. 4 pkt 5, co należy rozumieć przez porozumienia. Będą to nie tylko umowy zawierane między przedsiębiorcami, związkami przedsiębiorców oraz przedsiębiorcami i ich związkami (czyli typowe porozumienia, których treścią i celem jest ograniczenie lub eliminacja konkurencji), ale też niektóre postanowienia tych umów.

Za porozumienie uznawane będą również uzgodnienia (i to dokonane w jakiejkolwiek formie przez dwóch lub więcej przedsiębiorców lub ich związki, czyli również ustne ustalenia, które nie zostały zamieszczone w żadnym dokumencie) a także uchwały lub inne akty związków przedsiębiorców lub ich organów statutowych (np. przeróżne rekomendacje, okólniki czy nawet same statuty związków).Z porozumieniami antykonkurencyjnymi można

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9072

Wydanie: 9072

Spis treści
Zamów abonament