Jak opodatkować wynagrodzenie za najem miejsca reklamowego
Udostępnienie przez osobę fizyczną witryny internetowej pod reklamę może generować przychód z działalności gospodarczej albo z innych źródeł. Jak prawidłowo go zakwalifikować?
Kontrahenci (firmy, którym udostępniono witryny) mogą zamieszczać reklamy na tzw. powierzchniach reklamowych samodzielnie (mając dostęp do serwera reklamowego lub poprzez umieszczenie odpowiedniego kodu umożliwiającego emisję reklam) albo za pośrednictwem właściciela. Za udostępnienie „powierzchni reklamowej” właściciel witryny otrzymuje czynsz.
Z zawartych umów zwykle nie wynika, aby witryny internetowe były oddawane kontrahentom do używania. Udostępniana jest jedynie przestrzeń stron internetowych („powierzchnia reklamowa”), a właściciele stron internetowych nadal nimi władają.
Gdy właścicielem jest firma, uzyskiwane z tego tytułu przychody należy zakwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej. Problem z przyporządkowaniem do odpowiedniego źródła przychodu pojawia się, gdy właścicielem witryny internetowej jest osoba fizyczna niebędąca przedsiębiorcą.
To nie działalność osobista...
Zawierane w tym zakresie umowy nie są umowami-zleceniami ani umowami o dzieło, gdyż właściciel strony internetowej nie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej (umowa-zlecenie – zob. art. 734 kodeksu cywilnego) ani wykonania oznaczonego dzieła (umowa o dzieło – zob. art. 627 kodeksu cywilnego).
Uzyskiwane przez taką osobę fizyczną przychody nie są zatem przychodami z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta