Unia chroni regionalną żywność
Polska ma 34 zarejestrowane produkty regionalne. Szanse na znaki mają kolejne
– W 2011 r. sprzedaliśmy o około 15 proc. rogala świętomarcińskiego więcej niż rok wcześniej – mówi „Rz" Wojciech Zdrojowy, prezes spółdzielni Fawor z Poznania. To wielkopolskie ciastko, zarejestrowane w 2009 r., jest jednym z 34 produktów regionalnych z Polski, które do tej pory zdobyły jeden z trzech unijnych znaków przeznaczonych dla żywności wysokiej jakości. Wśród nich są oscypek, kabanosy, olej rydzowy i kiełbasa lisiecka.
Na rejestrację w Brukseli czekają obecnie ser koryciński i jagnięcina podhalańska. Ale na nich z pewnością się nie skończy. – Obecnie trwają prace nad kilkoma wnioskami dotyczącymi rejestracji produktów regionalnych, m.in. w województwach pomorskim, małopolskim i podlaskim – mówi Dariusz Goszczyński, zastępca dyrektora Departamentu Promocji i komunikacji w resorcie rolnictwa.
– O tym, że mamy na czym bazować, świadczy chociażby krajowa lista produktów tradycyjnych publikowana przez Ministerstwo Rolnictwa – uważa Izabella Byszewska, prezes Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego (IPRiL).
Na krajowej liście jest niemal 960 produktów lokalnych. Zestawienie powstało m.in. po to, aby przygotować producentów do rejestracji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta