Ważne, kto udzielił pożyczki, a nie komu jest ona spłacana
Zgodnie z konsekwentnie prezentowanym ostatnio przez organy podatkowe poglądem, zmiana wierzyciela nie uwalnia od obowiązku stosowania przepisów o niedostatecznej kapitalizacji. Jest to jednak mocno dyskusyjne
Z niedostateczną kapitalizacją możemy mieć do czynienia, gdy działalność spółki kapitałowej finansowana jest poprzez pożyczki udzielone przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki lub podmioty z nią powiązane (finansowanie wierzycielskie).
Źródłem finansowania spółki nie jest zatem kapitał zakładowy bądź inne kapitały, lecz zaciągnięte pożyczki. W efekcie takiego finansowania spółka wykazuje koszty podatkowe związane z obsługą pożyczek i kredytów, a więc niższy dochód, aniżeli byłoby to przy pełnej kapitalizacji.
Ustawowe ograniczenia
Dlatego ustawa o CIT w art. 16 ust. 1 pkt 60 i pkt 61 wprowadza ograniczenia w zakresie finansowania spółki kapitałem dłużnym poprzez ograniczenie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowców (akcjonariuszy) oraz spółki powiązane.
Zgodnie z przywołanymi przepisami odsetki mogą być wyłączone z kosztów uzyskania przychodów, jeżeli pożyczki zostały udzielone spółce przez:
1) udziałowca (akcjonariusza) posiadającego co najmniej 25 proc. udziałów (akcji) w spółce,
2) udziałowców (wspólników) posiadających łącznie co najmniej 25 proc. udziałów w kapitale spółki będącej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta